31 marca 2019

Jak mówią, tak robią - Brexit staje się faktem
W dniu wczorajszym, 30 marca 2019, rozpoczęła się już oficjalnie rejestracja do uzyskania stałego prawa pobytu Obywateli UE żyjących w UK. W mediach oczywiście scenariusz za scenariuszem nadal analizowany, z masą złudnych nadziei na zaniechanie Brexitu. Niestety nie ma w istocie takiej możliwości, bo Brexit to jest od dawna podstawa strategii rządzenia przez Konserwatystów przez co najmniej dwie kolejne kadencje (jak nie trzy).

Wielka Brytania juz zgłasza swoją kandydaturę do organizowania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2030 roku. To są tak przeogromne pieniądze wpuszczane w krwioobieg ekonomiczny każdego Państwa organizującego ten cykl wydarzeń, że zwyczajnie jest bardzo mało prawdopodobne byśmy widzieli Partię Pracy w UK u władzy przed 2030 rokiem.

Tak więc, rejestrujemy się. Niemal wszyscy Polacy żyjący w ustabilizowany sposób odpowiednio długo w UK będą mogli nie bać się o przyszłość tutaj do czasu uzyskania obywatelstwa brytyjskiego. Aplikacja nie działa na iPhone’ach ze względu na konieczność pobrania danych z paszportu do telefonu za pomocą NFC. Jak wiadomo, NFC w iPhone’ach jest technologią mocno sprzężoną z ApplePay. Dlatego trzeba sobie sprawić najlepiej nowy telefon z Androidem.

Co istotne, cała Rodzina może zostać zarejestrowana poprzez jeden smartfon z jedną aplikacją. Nie ma w niej nic takiego, jak tworzenie profilu lub konta. Wszystko odbywa się i tak finalnie na rządowej stronie internetowej, do której link dostajemy w wyniku potwierdzenia swojego adresu email. UWAGA: trzeba go potwierdzić w trakcie rejestracji, klikając w otrzymany link.

EDIT: ‪Dla porządku rzeczy sprawdziliśmy jak sprawy mogą się mieć w kwestii umowy między NHS a systemami ubezpieczeń zdrowotnych na Kontynencie. Wygląda na to, że mogą się mieć niemal tak samo, jak dotychczas - i to co najmniej do 28/03/24