30 marca 2021

Status osiedleńczy, bezpłatna rejestracja - krok po kroku, do 30 czerwca 2021
Przede wszystkim: TRZEBA. Trzeba uzyskać "Indefinite Leave to Remain", żeby kontynuować życie w UK przed uzyskaniem brytyjskiego obywatelstwa. Dokładnie dwa lata temu - 30 marca 2019, rozpoczęła się oficjalnie rejestracja do uzyskania stałego prawa pobytu Obywateli UE żyjących w UK. W mediach pojawiały się scenariusz za scenariuszem, z masą dość złudnych nadziei na zaniechanie Brexitu. Jak widzimy dzisiaj, polityka zwyciężyła: Wielkiej Brytanii nie ma w Unii Europejskiej, a Konserwatyści będą rządzić tutaj przez co najmniej jeszcze jedną kadencję.


Wielka Brytania juz zgłasza swoją kandydaturę do organizowania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2030 roku. To są przeogromne pieniądze wpuszczane w krwioobieg ekonomiczny każdego Państwa, które choćby tylko zaczyna na poważnie starać się o organizację tak ważnego dziś na całym świecie wydarzenia. Do tego optymalizacja relacji gospodarczych wewnątrz Commonwealth, badania nad sztuczną inteligencją i niezawodne City of London. Nawet COVID nie jest w stanie namieszać w brytyjskiej polityce w najbliższych latach.


Tak więc, rejestrujemy się koniecznie. Polacy są w społeczeństwie brytyjskim bardzo ważnym elementem rozwojowym. Czas na rejestrację w "The EU Settlement Scheme" jest dla nas do 30 czerwca 2021. Niemal wszyscy, żyjący w ustabilizowany sposób odpowiednio długo w UK, możemy nie bać się o przyszłość tutaj. I to do czasu uzyskania obywatelstwa brytyjskiego. Ostateczny termin przyjazdu tutaj, brany przez Brytyjczyków pod uwagę, to jest 31 grudnia 2020.


Co zatem robimy dokładnie? Uwaga, poniższy opis dotyczy najszybszej drogi, z aplikacją w telefonie i paszportem biometrycznym. Jeśli nie masz smartfona lub posługujesz się tylko polskim dowodem, prosimy o sprawdzenie pozostałych dróg omówionych także na poniższym linku.


1. Odwiedzamy tę stronę najpierw: www.gov.uk/eusettledstatus (to oficjalna strona rządowa). Tam jest najważniejszy link w podpunkcie: APPLY


2. Mając pod ręką swój polski paszport biometryczny, klikamy: START NOW, i dalej: PROVE YOUR IDENTITY. Docieramy tam do miejsca w którym trzeba pobrać na swój smartfon aplikację o nazwie "EU Exit: ID Document Check" (dostępna jest teraz i na Android, i na iPhone).


3. Uruchamiamy aplikację na smartfonie i przechodzimy kolejne kroki:

a) potwierdzenie, że jesteśmy obywatelami EEA (European Economic Area);
b) potwierdzenie, że mamy biometryczny paszport;
c) pozwolenie aplikacji na dostęp do kamery w smartfonie;
d) zdjęcie paszportu;
e) odczyt danych biometrycznych poprzez NFC (w tym miejscu kładziemy smartfon na paszporcie);
f) skan twarzy i selfie;


Będziemy potem też pytani o nasze dane identyfikacyjne w Wielkiej Brytanii. Wszystko ma na celu zwyczajne potwierdzenie tego, że od lat pozostajemy rezydentami i podatnikami, bez łamania prawa. Nie płacimy nic za potwierdzenie statusu. Na początku pobierano £65, które potem zwracano (widać to na naszych zdjęciach powyżej, zrobionych w roku 2019).


Finalnie dostajemy email, w którym jest załącznik PDF z Home Office, potwierdzający nasz ILR. Co jeszcze istotne, cała Rodzina może zostać zarejestrowana poprzez jeden smartfon z jedną aplikacją. Nie ma w aplikacji nic takiego, jak tworzenie profilu lub konta. Wszystko odbywa się i tak finalnie na rządowej stronie internetowej, do której link dostajemy w wyniku potwierdzenia swojego adresu email. Uwaga: trzeba go potwierdzić w trakcie rejestracji, klikając w otrzymany link.


AUTORZY: Karolina Szymczyk, Zaradni Polacy w UK
Roman Mazur, Stowarzyszenie Młodej Polskiej Emigracji


EDIT: Osoby, które już mają ILR, a wymieniły w międzyczasie paszport na nowy, zmieniły adres nawet email, mają inny numer telefonu czy żyją już z innym nazwiskiem po ślubie, powinny zaktualizować wszystko w swoim rekordzie w Home Office: tutaj... ‪Dla porządku rzeczy sprawdziliśmy też jak sprawy mogą się mieć w kwestii umowy między NHS a systemami ubezpieczeń zdrowotnych na Kontynencie. Wygląda na to, że mogą się mieć niemal tak samo, jak dotychczas - i to co najmniej do 28/03/24