20 lutego 2017

Stawka większa niż BREXITW izbie wyższej parlamentu brytyjskiego rozpoczęło się dzisiaj obradowanie nad "Brexit Bill". Jako że Izba Lordów rzadko kiedy teraz wtrąca się istotnie do kształtu polityki UK, nie spodziewamy się nic ponad 190 indywidualnych wystąpień na temat Brexitu. To warte odnotowania, że rekordowa liczba Peerów wyraziła chęć zabrania głosu w tejże debacie. Transmisja na żywo idzie na BBC News.

Guardian zajmuje sie dziś czymś rzeczywiście treściwym. Coraz większe jest przeświadczenie w UK, że Rząd pójdzie w zaparte w negocjacjach z Unią Europejską i zresetuje obecność brytyjskich firm na rynku wspólnotowym. Oczywiście nie jest to możliwe bez wcześniejszego porozumienia o wolnym handlu z USA. Gdy to stanie się faktem, wówczas prawdopodobne jest to, że Wlk. Brytania utworzy fundusz wsparcia swych Eksporterów na rynek unijny, skupiając się jednocześnie na kierunku "G20".

Biorąc pod uwagę tempo wzrostu G20 i UE, nie dziwi nas już to, że Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej na całego. Unia musi strategicznie z tym popracować. Nie jest możliwe, żeby nasi Eksporterzy mieli łatwo po Brexicie. A rynek brytyjski to przecież druga destynacja dla firm z Polski.