3 lutego 2017

Psychologia Biznesu w warunkach BREXITNa Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie w Londynie ruszy wkrótce pierwsza edycja podyplomowych studiów, jakich jeszcze nie było: Psychologia Biznesu w warunkach BREXIT. Niepewności i obawy, które BREXIT generuje nie tylko u Polaków w UK i ich Rodzin w Polsce, ale też w biznesie istniejącym dzięki emigracji poakcesyjnej, to są problemy już zaczynające spowalniać planowanie rozwoju.

O ile część Polaków bez prawa do pobytu, z miesiąca na miesiąc po prostu wróci po Brexicie do Polski, a inni przeniosą się do innych krajów Unii Europejskiej, o tyle polskie firmy handlowe w UK, i przedsiębiorstwa w Polsce eksportujące do UK, już muszą być gotowe na zmiany by dalej istnieć na swoim rynku.

Cła, opłaty, być może jakieś nowe podatki, zmniejszona ilość dotychczasowych klientów i polityka Brytyjczyków skierowana w stronę ochrony ich własnych przedsiębiorstw, to te najoczywistsze zewnętrzne wyzwania, jakie przed naszymi firmami. Do tego trzeba być gotowym na to, co dzieje się wewnątrz firm - brak pewności długoterminowego zatrudnienia i brak przygotowania do nowych wyzwań mających przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian na rynku, to też czynniki zawsze mocno utrudniające rozwój przedsiębiorstw.

Już można prognozować, że polskie sklepy w UK i eksporterzy zwłaszcza nabiału i piwa z Polski do UK, mogą być naszymi najbardziej poszkodowanymi biznesami przez BREXIT. Nawet jeśli UK opuści tylko 200/300tys. Polaków, jak szacuje nasz Rząd, to taką ilość klientów już trzeba szukać, żeby nie narazić się z dnia na dzień na wymóg natychmiastowej spłaty kredytu czy w ogóle utrzymać zdolność kredytową. Zmiany, zmiany przed nami. Czy jesteśmy gotowi?