1 lutego 2017

Emigranci vs. EksportParlamentarzyści brytyjscy właśnie coraz bardziej umożliwiają Rządowi uruchomienie Artykułu 50 Traktatu Unii Europejskiej. Ogromna większość głosów: 498 do 114, za tym by Rząd zaczął wyprowadzać Wielką Brytanię z Unii Europejskiej. Przeciw głosował 1 Torys, 47 Laburzystów, i Szkoci przede wszystkim.

Wielka Brytania idzie więc systematycznie na "Hard Brexit", jako ich pozycja wyjściowa, w negocjacjach z Unią Europejską. Co to oznacza dla Polski i Polaków? Na chwilę obecną głównie to, że nadal nic nie jest pewne.

Emigranci z Unii Europejskiej będą oczywiście jednym z punktów negocjacji. Podobnie jak eksport unijnych produktów do UK. Nadzwyczajne w tym jest to, że przyszłość tak dużej Społeczności polskiej jest w tej chwili poza wpływem Polski. Żadne inne Państwo członkowskie Unii Europejskiej nie ma wszakże aż tylu swych Obywateli w Wielkiej Brytanii. Za to inne Państwa mają duży eksport.

Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że bardziej priorytetowym priorytetem Unii Europejskiej będą Emigranci, a nie eksport?


EDIT: Media w Polsce już informują o tym, że po wszystkim i Wielka Brytania wychodzi sobie z Unii Europejskiej. W zasadzie coś w tym jest, bo Wielka Brytania od czasu #BrexitSpeech ponad wszelką wątpliwość ma pomysł na wyjście z Unii Europejskiej. Formalnie to nie koniec brexitowych debat w brytyjskim Parlamencie. Będzie jeszcze jedna odsłona za tydzień w Izbie Gmin i formalność z Izbą Lordów. Potem prosta po wniosku Rządu Jej Królewskiej Mości do UE, dot. Artykułu 50 Traktatu UE.