17 lutego 2017

BREXIT-machinaTony Blair, były premier Wielkiej Brytanii i lider Partii Pracy, wygłosił dzis w City manifest przeciw Brexitowi. Jego argumentacja, mimo że jak najbardziej logiczna, spotkała się z dość chłodnym przyjęciem ze strony komentatorów. W zasadzie tylko były lider Partii Liberalnych Demokratów - Nick Clegg, stanął w szeregu z Tony Blairem, mówiąc, że popiera jego każde wypowiedziane słowo.

Tony Blair uświadamiał przede wszystkim to, na co i my już dawno zwróciliśmy uwagę - że Brexit referendum było zaczynaniem ważnych spraw od tyłu. Głosujący nie znali wcale warunków ani konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Swoje decyzje podejmowali na bazie emocjonalnych przekazów, w czym zwłaszcza politycy LEAVE, nawołujący do wyjścia, wiedli prym.

Nawoływanie teraz do ogólnospołecznego sprzeciwu wobec Brexitu ma niestety taki sam sens, jak lobbowanie w parlamencie brytyjskim za gwarancjami dla obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii. BREXIT-machina rozkręciła się 17.01.2017 na tyle atrakcyjnie dla wielu wyborców, że jej nie zatrzyma nawet kiedyś popularny tu polityk. Jedyne, co możemy, to negocjować z chłodną głową.