3 stycznia 2017

Wielka Brytania 2017Sky News, największy po BBC News kanał informacyjny w Wielkiej Brytanii, upublicznia dziś wyniki badań nt. nastrojów i oczekiwań Brytyjczyków na nowy rok. Konkluzja jedna: 'Nation Divided' - Brytyjczycy są podzieleni przez BREXIT.

Aż 74% badanych uważa, że żyje w społeczeństwie wewnętrznie bardziej skonfliktowanym przez BREXIT, niż miało to miejsce przed referendum. Dlaczego? Dlatego, bo głosujący za wyjściem UK z UE zdają się trwać w przeświadczeniu, że Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej i zamknąć swoje granice dla Imigrantów z Europy niemal od razu po ogłoszeniu wyników referendum.

Stąd właśnie wzrost incydentów na tle narodowościowym w UK. Zwłaszcza Anglicy żyjący poza wielkimi miastami w Anglii domagają się szybkiego i zdecydowanego działania Rządu w Londynie, w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. 57% badanych uważa w związku z tym, że konflikty na tle narodowościowym już narastają w Wielkiej Brytanii.

Ryzyko wojny domowej jest niemal żadne, ale i o tym Sky News wspomina, cytując Osoby z ulicy, komentujące ich badanie w Burnley - północna Anglia. Tam 67% głosujących w referendum opowiedziało się za Brexitem. Co ciekawe, podobny odsetek zagłosował w Glasgow (Szkocja), ale za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Stało się tak, mimo że jedno, jak i drugie miasto za bogate nie uchodzi.

Szkoci mogą jednak jeszcze skutecznie zdopingować Królową do sięgnięcia po 'Queen's Consent' i odwołania BREXIT w imię zdroworozsądkowego zachowania wspólnoty narodów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna).