20 grudnia 2016

Warszawa InwestujePolska podobno nie inwestuje, a w zasadzie inwestycje w Polsce wyraźnie spadły w mijającym roku - pisze: Gazeta Wyborcza. Odpowiedzi w artykule dwie, teoretycznie najoczywistsze. Pierwsza to niewykorzystywanie na max pieniędzy unijnych. Druga to niepewność wynikła z sytuacji politycznej.

Co do funduszy infrastrukturalych Unii Europejskiej, nie zapominajmy, że są one na to, czego brakuje. Jeśli zbudowało się już jedną autostradę, drugiej na tej samej trasie zbudować za unijną kasę nie można. W Polsce nadal jest wielki problem np. z drogami lokalnymi, więc w teorii na to powinny nadal iść środki z UE. Jak nie idą, to nie oznacza wcale, że marnujemy możliwości. Może być wprost przeciwnie - pozyskanie dofinansowania europejskiego to wciąż za mocno zbiurokratyzowany proces dla względnie małych podmiotów. Co do niepewności sytuacji politycznej, to dość dziwne. Wybory ostatnie były wszak demokratyczne. Rząd nie ma więc nie tylko inwestycji, ale i braki PR w świecie?

Warszawa jest w tym wszystkim ciekawym przypadkiem, podobnie jak Londyn. Londyn w UK to państwo w państwie. BREXIT mocno osłabił Wielką Brytanię jako cel zagranicznych inwestycji. Jednak stolica tego państwa, po krótkim impasie, robi swoje. Dobry przykład z budowaniem w City. Powierzchni biurowych w każdym standardzie tu nie brakuje, a mimo to powstawać będą nowe. To dlatego, że marka inwestycyjna Londynu jest czymś więcej, czemu nawet BREXIT nic nie zaszkodzi.

Warszawa podążając drogą invest brand building jak Londyn, nie musi obawiać się przyszłości w PL.